دسته‌بندی نشده

روتین مراقبت از مو ها

روتین مراقبت از مو برای داشتن موهایی نرم و سالم

یک روتین روزانه مراقبت از مو که به شما در حفظ سلامت مو کمک می کند ، به اندازه مراقبت روزانه از پوست شما اهمیت دارد. یک روتین مراقبت از مو فقط در مورد چند محصول استاندارد مو نیست ، بلکه موارد دیگری را هم شامل می شود. بیایید دریابیم که چگونه موهای سالم را حفظ کنیم ، و همین طور روتین روزانه مراقبت از مو که باید در رسیدن به آن کمک کنید.

از آنجا که رژیم و سبک زندگی نقش مهمی در کیفیت موهای شما ایفا می کند ، مطمئن شوید که به آنها نیز توجه کنید تا نتایج دلخواه را بدست آورید.

نکات مراقبت از مو در مورد نحوه حفظ موهای سالم

اجازه دهید برخی از نکات مراقبت روزانه از مو را که می توانید برای حفظ سلامت مو رعایت کنید ، بررسی کنیم.

شامپو

موهای تمیز یکی از مهمترین مراحل برای حفظ موهای سالم است. صرف نظر از نوع موهای شما ، باید مطمئن شوید که آنها را به درستی با شامپو بشویید و تمیز نگه دارید. دفعات شستشو بستگی به نوع موهای شما دارد. هرگز از آب داغ برای شستن موهای خود استفاده نکنید زیرا می تواند چربی طبیعی موهای شما را از بین ببرد و موهای خشک و کدر را ایجاد می کند.

پوست سر چرب

اگر پوست سر شما چرب است ، باید موهای خود را مرتباً بشویید تا از ایجاد چربی روی پوست سر جلوگیری شود زیرا چربی اضافی باعث می شود موهای شما چرب به نظر برسد. نیازی نیست که هر روز موهای خود را بشویید بلکه طبق روتین، شستشوی موهای خود را، بر اساس احساس چربی و ظاهر موهای خود تنظیم کنید.

پوست سر معمولی

افرادی که مو و پوست سر معمولی دارند می توانند موهای خود را در مواقع ضروری بشویند. شما می توانید موهای خود را دو بار در هفته یا بر اساس نیاز خود بشویید. از آنجا که موها به راحتی چرب یا خشک نمی شوند ، می توانید از شوینده های مو بدون صابون برای حفظ تعادل pH موهای خود استفاده کنید. این امر باعث می شود که شستن موها رطوبت موهای شما را از بین نبرد.

روتین مراقبت مو
پوست سر خشک

اگر پوست سر شما خشک است ، نباید هر روز موهای خود را بشویید زیرا فقط باعث خشک شدن پوست سر می شود. می توانید هفته ای یکبار موهای خود را بشویید. شامپو بدون SLS می تواند برای موهای شما مفید باشد زیرا سدیم لوریل سولفات SLS می تواند موهای شما را بیشتر خشک کند. اگر شامپویی می خواهید که کف کند اما روی موهای شما قوی نباشد ، می توانید از شامپویی حاوی سدیم لورت سولفات استفاده کنید. این نیز یک عامل کف کننده است اما برای موهای شما بسیار ملایم تر از SLS است.

شامپویی با ترکیبات قوی (مانند پارابن ها و سولفات ها) می تواند بیشتر از فایده آن مضر باشد زیرا می تواند روغن طبیعی پوست سر شما را از بین ببرد و موهای شما را خشک تر کند. انتخاب محصولات مناسب مو برای موهای طبیعی ضروری است. با این حال ، اگر موهای رنگ شده یا سفید شده دارید ، باید از محصولات مو استفاده کنید که مخصوص موهای رنگ شده است تا از رنگ پریدگی آنها محافظت شود.

نرم کننده

شستن موها با شامپو خوب، مهم است اما نرم کننده برای حفظ سلامت موهای شما بسیار مهم است. نرم کننده می تواند به موهای شما رطوبت اضافه کرده و درخشش زیادی به موها بدهد. پس از شستن موهای خود ، باید به طول موهای خود نرم کننده بزنید و بعد از چند دقیقه آن را آبکشی کنید. قرار نیست نرم کننده را روی پوست سر یا ریشه مو خود بمالید.

موی چرب

اگر موهای چرب دارید ، می توانید از نرم کننده استفاده نکنید زیرا روغن های طبیعی موهای شما برای مرطوب و براق نگه داشتن موها کافی است. با این حال ، بهتر است از نرم کننده استفاده کنید زیرا می تواند لایه ای روی تارهای مو ایجاد کند که از موهای شما در برابر آسیب ناشی از اشعه خورشید ، رادیکال های آزاد و غیره محافظت می کند.

موی معممولی

اگر موهای معمولی یا خشک دارید ، به هیچ وجه نمی توانید از نرم کننده صرف نظر کنید. بعد از هربار شستن موها باید از نرم کننده مو استفاده کنید. از آنجا که روغن طبیعی پوست سر شما ممکن است برای کل طول موهای شما کافی نباشد ، یک نرم کننده به درخشش ، هیدراتاسیون و محافظت مورد نیاز شما کمک می کند.

ماساژ روغن

اولین چیزی که باید به روتین عادی مراقبت از مو اضافه کنید ، ماساژ روغن یا روتین قبل از شامپو است و این صرف نظر از نوع موی شما است. برای ماساژ پوست سر و مو می توانید از روغن نارگیل ، روغن بادام ، روغن زیتون و … استفاده کنید. این امر گردش خون را افزایش می دهد و همچنین رطوبت مورد نیاز را به موهای شما می افزاید. موهای خود را با روغن ماساژ دهید و سپس بگذارید حداقل یک ساعت یا یک شب قبل از شستن با شامپوی ملایم ، روی موها بماند. موهای شما بلافاصله نرم شده و براق به نظر می رسند.

مرقبت از موها
شوره سر

اگر با مشکلات شوره سر مواجه هستید ، می توانید چند قطره اسانس رزماری یا روغن درخت چای را به یک روغن حامل اضافه کنید و سپس آن را در پوست سر خود ماساژ دهید ، همچنین آن را به طول موها تقسیم کنید.

اشتباه رایج اکثر افراد

بسیاری از مردم معتقدند که اگر به موهای خود روغن بزنند ، موهایشان چرب تر می شود اما این درست نیست. ماساژ روغن به بهبود گردش خون کمک می کند ، بافت مو را بهبود می بخشد و یک لایه محافظ روی موها ایجاد می کند تا از هرگونه آسیب جلوگیری کند. چنین افرادی می توانند درست یک ساعت قبل از شامپو موها را چرب کرده و سپس آنها را کاملاً آبکشی کنند. این کار نه تنها به آنها کمک می کند که به موهایشان درخشندگی ببخشند بلکه از نگرانی بیش از حد آنها در مورد موهای چربشان جلوگیری می کند.

موهای خشک

موهای خشک به خوبی به ماساژ روغن پاسخ می دهند و قابل کنترل تر می شوند. افرادی که موهای خشک دارند می توانند موهای خود را چرب کرده و یک شب بگذارند تا قبل از شستن موها با شوینده مو بماند.

روغن های موی زیادی در بازار موجود است که حاوی گیاهان مختلف برای تقویت رشد مو ، کاهش ریزش مو ، از بین بردن شوره سر و غیره است.

تهویه مطبوع

در دهه گذشته ، بسیاری از شرکت ها نرم کننده های موی سر ، سرم ، روغن های خشک و غیره را راه اندازی کرده اند. این محصولات اکنون به بخش مهمی از روتین مراقبت از مو برای بسیاری از افراد تبدیل شده است. یکی از دلایلی که بسیاری از خانم ها از نرم کننده های مرطوب به عنوان بخشی از روتین مراقبت از مو استفاده کرده اند این است که به موها کمک می کند تا حالت پذیر و نرم باشند.

موهای چرب

اگر موهای چرب دارید ، می توانید از نرم کننده ای استفاده کنید که چسبناک و فاقد چربی است. به موهای شما درخشندگی می بخشد و بدون وز شدن، موها را ابریشمی می کند. سعی کنید از مقدار نخود فرنگی استفاده کنید زیرا با چنین محصولی ممکن است موهای شما چرب تر به نظر برسد.

موهای معمولی

افرادی که موهای معمولی دارند نیز باید به مواد تشکیل دهنده توجه کنند و از نرم کننده ای استفاده کنند که موها را خیلی چرب نمی کند. یک فرمول سبک و غیر چسبنده که موهای مرطوب را رام می کند و باعث می شود موها راحت جدا شوند بهترین کار را خواهد کرد.

موهای خشک

موهای خشک به راحتی درهم پیچیده می شوند و بعد از شستشو موها حالت وز شدن پیدا می کنند زیرا موها از روغن کمی که پوست سر تولید می کند جدا شده است. در چنین مواردی می توانید از سرم یا آمپول مو استفاده کنید که حاوی مواد آبرسان مانند عسل ، ژل آلوئه ورا و سایر عصاره های گل باشد. یک فرمول مبتنی بر سیلیکون، پوششی بر روی تارهای مو ایجاد می کند که باعث می شود موهایتان را به راحتی جدا کرده و آنها را مدیریت کنید.

نرم کننده مرطوب کننده به رطوبت مجدد موها کمک می کند و یک پوشش محافظ روی تارهای مو ایجاد می کند تا از آسیب ناشی از اشعه خورشید و آلودگی جلوگیری شود. نرم کننده های زیادی وجود دارد که دارای رایحه ای هستند که موهای شما را خوشبو می کند. یک فرمول بدون الکل را انتخاب کنید تا مطمئن شوید این محصول موهای شما را خشک نمی کند.

روغن درمانی مو

محصولات و درمان های ویژه مو

اگر می خواهید موهای خود را در بهترین حالت ممکن نگه دارید ، فقط یک روتین ساده مراقبت از مو از شامپو ، نرم کننده ، ماساژ روغن و نرم کننده مو کافی نخواهد بود. شما باید هر چند وقت یکبار به آن توجه ویژه ای داشته باشید تا خشک نشود ، مخصوصاً اگر موهای خود را مرتباً اتو می کنید یا رنگ می کنید.

گرما دادن به موها

اگر موهای خود را به طور منظم گرم می کنید ، گرمای سشوار ، اتوی مو یا فر، موها را خشک می کند. موهای شما به راحتی رطوبت خود را از دست داده و شروع به وز شدن می کند. سعی کنید استفاده از وسایل داغ روی موهای خود را محدود کنید. همچنین ، همیشه قبل از استفاده از این ابزارها از اسپری یا لوسیون محافظ حرارت استفاده کنید. این محصولات یک مانع فیزیکی ایجاد می کنند و آسیب گرما به موهای شما را محدود می کنند.

رنگ کردن موها

رنگ موها به شما امکان می دهد با موهای خود سرگرم شوید ، اما استفاده مکرر از این مواد شیمیایی خشن می تواند به موها آسیب برساند. مطمئن شوید که قبل از رنگ آمیزی مجدد موهای خود را درمان کرده اید.

از این قسمت می توانید منبع مقاله اصلی را مشاهده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *